5 жовтня, у Соснівському лісництві відбувся семінар-обговорення на тему «Всихання соснових насаджень у лісах державного підприємства «Жовківське лісове господарство». Семінар провели керівництво "Жовківського лісгоспу" спільно з керівництвом ДСЛП "Львівлісозахист".Участь у ньому взяли міський голова м. Соснівки – Харчук І. Т., депутат Червоноградської міської ради – Закала Б.В. , депутат районної ради, голова постійної комісії з питань екології Жовківської районної ради – Муравський І. В., керівник юридичного відділу Жовківської районної ради, депутат Жовківської міської ради - І. Іващук, спеціаліст відділу агропромислового розвитку Сокальської РДА – Федюк В.Р., Сілецький сільський голова – Саїв В.П., Андрушко Ю. – головний лісничий Кам’янка-Бузького ДЛГП «Галсільліс», а також головні лісничі Сокальського та Жовківського ДЛГП «Галсільліс», лісничі Жовківського та Рава-Руського лісництва Жовківського ДЛГП «Галсільліс», представники ЗМІ . Присутніми були лісничі ДП «Жовківський лісгосп» та представники лісової охорони підприємства.
![](/images/DSCN1835.jpg)
Відкривав семінар керівник Жовківського лісгоспу – Степан Сохнацький. Він наголосив на тому, що проблема з якою стикнулися лісівники усієї країни є нашою спільною бідою і не має кордонів. Перед лісовим господарствам країни постала проблема стрімкого розвитку та поширення осередків верхівкого та шестизубого короїда. Уражені короїдами соснові ділянки видно неозброєним оком. Хвоя на деревах починає жовтіти і згодом стає бурого кольору, починаючи з верхівки, а деревина втрачає свою господарську цінність. Шкідник, цикл розвитку якого проходить під корою у кронах дерев, стрімко поширюється та уражує ослаблені, внаслідок аномальної посушливості останніх років, соснові насадження. Найдієвішим шляхом вирішення цієї проблеми, зауважив він, є вчасне проведення санітарно-оздоровчих заходів для недопущення знецінення деревини та масового розповсюдження осередків шкідників.
![](/images/DSCN1871.jpg)
Окрім цих чинників, є ще й негативний вплив законодавства, коли лісові господарства повинні дотримуватися періоду тиші з 1 по 15 червня, на виконання вимог Закону «Про тваринний світ». Саме в цей період і розвивається одна із генерацій короїдів, сприяючи ще більшому їх поширенню. Показовим є досвід боротьби з цим лихом наших польських колег, зазначив С.Сохнацький: «польські лісівники ідуть попереду короїда, а ми, на жаль, - за ним».
![](/images/DSCN1890.jpg)
З доповіддю «Про санітарний стан лісів» виступив в.о. головного лісничого ДП «Жовківський лісгосп» - Кутишенко В.В. . У лісових масивах «Жовківського лісгоспу» ситуація різко погіршується, збільшуються площі всихання соснових ділянок і прогноз на майбутнє залишається несприятливим. Ще одним несприятливим фактором є нерозуміння з боку громадських організацій, діяльності лісівників у боротьбі з короїдом. Дуже часто громадськість не сприймає необхідності проведення санітарних рубань як безальтернативного методу боротьби з цим небезпечним шкідником.
![](/images/DSCN1898.jpg)
Венгер В.В., завідувач лабораторії ДСЛП «Львівлісозахист», представила результати лабораторних аналізів видового складу патогенних грибів та комах-фітофагів із осередків всихання сосни. Вони детально пояснила причини всихання сосни, після того як її уражує короїд. Науковець проаналізувала етапи ураження і відмирання деревини і наочно продемонструвала це на зразках зрізів уражених дерев.
Головний лісопатолог ДСЛП «Львівлісозахист» Б. Соколовський розповів про досвід Білорусі та Польщі у боротьбі з глобальною проблемою. Досвід цих країн показує, що завдяки швидкому реагуванню на виявлені вогнища уражень( проведення санітарних рубок), вони отримують ще ліквідну деревину, реалізація якої сприяє комплексу лісовідновлювальних робіт у повному обсязі.
Після теоретичної частини, учасники семінару продовжили роботу у лісових масивах Соснівського лісництва, де мали змогу вживу побачити обсяги уражень і динаміку всихання соснових насаджень. Громадськості було продемонстровано, що навіть при зеленій кроні та здоровому пні, вже на висоті 6 метрів дерево уже зазнало грибкових уражень.
![](/images/DSCN1941.jpg) ![](/images/DSCN1960.jpg) ![](/images/DSCN1910.jpg)
Лісівники Жовківщини цим семінаром старались донести до представників громадськості та місцевого самоврядування актуальність цієї проблеми, яка потребує невідкладних змін законодавчої бази, поки проблема не переросла у катастрофу.
|